تبلیغات
فوتبالیست - پرسپولیس از زبان رویانیان

آدرس آی پی:
سیستم عامل:
نسخه: بیت
اندازه تصویر:

فوتبالیست - پرسپولیس از زبان رویانیانصفحه خانگی اضافه به علاقمندی ها نسخه ی موبایل

نویسندگان

آمار

کل مطالب ارسالی:
کل نویسندگان:
بازدید امروز:
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل:
بازدید کل :
آخرین بازید :
آخرین بروزرسانی:

خوش آمدید
موضوع: اخبار ورزشی | نویسنده: هادی


محمد رویانیان در یک مصاحبه مفصل در باره پرسپولیسی که تحویل گرفته بود، اقدامات و برنامه‌هایش برای این باشگاه و انتخابات فدراسیون فوتبال سخ گفت.

 مدیرعامل باشگاه پرسپولیس با حضور در خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گفتگوی مفصلی با خبرنگاران ورزشی داشت و از آمدنش به فوتبال، برنامه‌هایش برای باشگاه پرسپولیس و فضای حاکم بر فوتبال کشور صحبت کرد.

یک تیم را تحویل گرفتم نه باشگاه

 وقتی به پرسپولیس آمدم به ذهنم رسید که مهم‌ترین چالش‌های باشگاه را باید بررسی کنم و ببینم که باید چه چیزی را به عنوان هدف کاری خود قرار دهم. به این فکر نکردم که تیمم باید بازی بعد را ببرد بلکه روی این موضوع تمرکز کردم که باشگاه باید چه برنامه‌ای داشته باشد. در آغاز باید این موضوع را یادآور شوم که ما در ابتدا یک تیم تحویل گرفتیم. پرسپولیس فقط یک تیم بود نه یک باشگاه. آن هم تیمی که مجروح و شکسته‌بال بود. هواداران با تیم قهر کرده بودند و کادر فنی از ابتدای بازی‌ها تحت فشار بود و تیم هم طوری بسته شده بود که بازیکنان با یکدیگر هماهنگ نبودند و موثر بازی نمی‌کردند. ما تیمی با این مشخصات تحویل گرفتیم. متوجه شدیم که در ابتدا باید یک باشگاه درست کنیم و فرض کنیم که پرسپولیس امسال هیچ امتیازی نگرفته است.

ابتدا اصلاحات موقتی بعد تغییر ساختار باشگاه

 از همان آغاز گفتیم باید تیم را به یک باشگاه تبدیل کنیم و اصلاحاتی موقتی را در تیم انجام دهیم و بعد برنامه‌های اساسی و موثر را طراحی کنیم تا بتوانیم در باشگاه تحول ایجاد کنیم. بنابراین ما کارها را دسته‌بندی کردیم. برنامه جدیدی برای ساختار باشگاه در نظر گرفتیم و بعد سراغ تیم رفتیم و فکر کردیم اصلاحاتی که تیم نیاز دارد را با سرعت انجام دهیم که منجر به آمدن یک مربی و چند بازیکن شد. مشکلات مالی تیم را حل کردیم. ما ورزشگاهی که مختص پرسپولیس باشد نداشتیم و سعی کردیم مشکلات ورزشگاه درفشی‌فر را حل کنیم. به یاد دارم در اوایل حضورم در باشگاه، دو سه زمین را برای تمرین‌های پرسپولیس اجاره کرده بودیم و دیگر پول نداشتیم که برای اجاره زمین بعدی بدهیم. برای رفع مشکلات ورزشگاه درفشی فر به سرعت کار کردیم و شبانه‌روزی تلاش کردیم. آب و برق و گاز و رختکن و وسایل بدنسازی و همچنین وسایل پزشکی را برای مجموعه فراهم کردیم. در حال حاضر ورزشگاه درفشی فر هم زمین خوبی دارد، هم استخر و سونا و هم وسایل بدنسازی و همچنین رختکن مجهزی دارد. ما کلینیک باشگاه را از ساختمان باشگاه به ورزشگاه درفشی‌فر بردیم و در آنجا همه امکانات و تجهیزات مدرن پزشکی را گذاشتیم تا اگر در زمین تمرین مشکلی پیش آمد، پزشکان سریعا از وسایل کلینیک برای درمان بازیکنان استفاده کنند. پس از اینکه کارهای ورزشگاه درفشی‌فر را به مرحله خوبی رساندیم، سرمربی و بازیکنان جدیدی به تیم اضافه کردیم و در واقع به کاری که می‌توانستیم در این فصل انجام دهیم جامه عمل پوشاندیم.

طرحی نو در ورزشگاه‌ها نشان می‌دهیم

 ساختار باشگاه را عوض کردیم. زمانی که ما به پرسپولیس آمدیم جای 9 مدیر خالی بود که همه آن‌ها استعفا داده بودند. 9 مدیر جدید به جای آن‌ها منصوب شدند و یک بخش جدید را خودم شخصا بر عهده گرفتم و آن هم بخش توسعه و تدوین یک نظام باشگاهی مدرن برای پرسپولیس بود. چند تیم درست کردیم تا به این خواسته برسیم. تیم‌های اقتصادی، فرهنگی و چند تیم دیگر. باید بگویم محصول کار تیم فرهنگی ما تا مدتی دیگر عرضه می‌شود. کار فرهنگی این نیست که شما همان ماه اول اثرات آن را احساس کنید. این تیم برنامه‌های خود را به ما داد و مراحل اجرایی این برنامه‌ها از این زمان به بعد آغاز می‌شود و مردم لمس می‌کنند که ما در بخش فرهنگی در حال انجام چه کارهایی هستیم. به طور مثال بحث کتاب جامع پرسپولیس است که تاریخ پرسپولیس را با روشی جدید عرضه می‌کند. همچنین بحث "پارازل" که خیلی جذاب است و در ورزشگاه حرکات نمایشی جدیدی از طرف هواداران خواهید دید که در حال حاضر کانون هواداران ما با جذب هزار نفر نیروی افتخاری برای این بخش به دنبال انجام کارهای آن است. روی این کار سرمایه‌گذاری شده، ما با اساتیدی برای اجرای این برنامه مشورت کرده‌ایم و سعی داریم با این کار، طرحی نو در ورزشگاه‌ها نشان دهیم. همچنین ایجاد یک موسسه فرهنگی در باشگاه کلید خورده است. یک تیم اقتصادی برای باشگاه ایجاد کرده‌ام که تا به حال توانسته هم نیاز مالی ما را تامین کند و هم برنامه‌ای برای کسب درآمد و تعریف منابع جدید درآمد طراحی کند تا باشگاه در آینده خودکفا باشد. رییس کمیته اقتصادی ما دکترای اقتصاد دارد. رییس کمیته فرهنگی ما هم دکترای امور اجتماعی و فرهنگی دارد، استاد دانشگاه و یک فرد معروف است.

هواداران ثبت شده پرسپولیس از منچستریونایتد و بارسلونا هم بیشتر هستند

 یک کمیته IT و فناوری‌های نوین داریم که در آن مهندسان نخبه‌ای مشغول به کار هستند. رئیس کمیته IT ما هم دکترای الکترونیک دارد که او هم طرح‌های بسیار بزرگ ملی را تا به حال انجام داده است. در این بخش یکی از محصولات باشگاه پورتال است که تا همین الان بیش از یک میلیون نفر در آن عضو شده‌اند. همین جا ادعا می‌کنم هیچ باشگاه بزرگی در دنیا در وب‌سایت خود این تعداد هوادار ثبت شده را ندارد. شما به وب‌سایت باشگاه‌هایی مثل بارسلونا، رئال مادرید، آث میلان و منچستریونایتد سر بزنید و ببینید آیا واقعا این تعداد هوادار را در سایت خود دارند؟ فروشگاه مجازی ما هم یکی دیگر از خدمات کمیته IT است که هر هفته با بخشی که خدمات می‌دهد لینک می‌شود و حوزه آن در حال افزایش است. به حول و قوه الهی تا روز پنجشنبه قرارداد پورتال باشگاه پرسپولیس با 18 هزار دفتر خدمات پیشخوان در شهرها و روستاها منعقد می‌شود. کما اینکه ما برای چاپ تمبر هواداران با پست قرارداد بسته‌ایم تا ارسال محصولات ما با تخفیف ویژه به خانه هواداران در سراسر کشور انجام شود. از هفته‌های بعد به صورت آزمایشی بازی جدید فوتبال روی سایت ما قرار می‌گیرد و همه می‌توانند از آن استفاده کنند. جوانان و کودکان می‌توانند در کنار بازی فوتبال، لیگ برگزار کنند. ضمن اینکه هر هفته محصول جدیدی به فروشگاه ما اضافه می‌شود.

هیچ کس نمی‌تواند کارهایی که در پرسپولیس انجام می‌دهم را برهم بزند

 به لطف خدا تا به حال هر جا رفته‌ام کاری کرده‌ام که بعدا کسی نتوانسته آن را به هم بزند. هیچ کس نمی‌تواند "110" را از بین ببرد. در راهنمایی و رانندگی هیچ کس نمی‌تواند برنامه‌هایی که اجرایی شده مانند همیار پلیس، توسعه امداد و نجات و نظم و انضباطی که بر جاده‌ها حاکم شد بر هم بزند. حالا در پرسپولیس هم همین طور است. تا این مدت هر کاری که کرده‌ام اگر فردا هم از باشگاه بروم، هر کس دیگری بیاید نمی‌تواند این کارها را بر هم بزند. این ساختار برنامه‌ریزی شده است و هیچ کس نمی‌تواند به آن دست بزند. من آنقدر این برنامه‌ها را می‌گویم تا تبدیل به یک مطالبه، فرهنگ، سامانه و نظامی شود که همه حداقل انتظار را از آن داشته باشند. شاید خیلی‌ها بگویند چرا اینقدر برنامه‌هایت را اعلام می‌کنی، ولی شیوه مدیریت من همین است. من عاشق مصاحبه کردن نیستم، عاشق این هستم که بتوانم برنامه‌ها را فوری نهادینه کنم. راه مدیریت هم همین است که بلد باشی صحبت کنی و برنامه را تبدیل به یک خواست عمومی کنی. وقتی ما 110 را را‌ه ‌انداختیم ادعا کردیم که در عرض 15 دقیقه به محل حادثه می‌رسیم. همه فرماندهان به خاطر این حرف با ما درگیر بودند و گفتند که چرا چنین ادعایی کردید. اما همین به خواست عمومی ملت تبدیل شد چرا که پس از آن ما مجبور به پاسخگویی هستیم. همین طور کارهایی که در ستاد حمل و نقل انجام شده، کارهای بی‌نظیری بوده است. ما همین امسال در جشنواره شهید رجایی به عنوان دستگاه برتر از رئیس جمهور جایزه گرفتیم.

یک باشگاه تمام حرفه‌ای می‌خواهیم

 می‌خواهم بگویم شیوه نهادینه کردن یک سیستم را کسی نمی‌تواند برهم بزند. افراد مهم نیستند، مهم این است تفکر یک مدیر سیستمی باشد و تفکر حاکم باشد. در این صورت دیگر افراد معنی ندارند و آن‌ها می‌توانند در توسعه و پویا نگه داشتن آن سیستم موثر باشند. در این جا سیستم حکومت می‌کند، نه فرد. مثلا همین تیم‌هایی که با من کار می‌کنند. رئیس کمیته فنی ما دکترا دارد که ما اصرار داریم اسم او را نگوییم. کار این کمیته برای فصل آینده و به ویژه ساماندهی تیم‌های پایه است. یعنی سرمایه‌گذاری عظیمی برای این کار انجام شده و چند دکتر در حال انجام این برنامه هستند. این‌ها نشان می‌دهد که ما در همه بخش‌ها کار کرده‌ایم. اینکه پرسپولیس جام بگیرد هنر من نیست. جام را مدیران قبلی گرفته‌اند و مدیران بعدی هم می‌گیرند. ماموریت من رسیدن به جام نیست. ماموریت من رسیدن به یک باشگاه حرفه‌ای و تمام عیار است و ان‌شاءالله به این ماموریت جامه عمل خواهم پوشاند.

با هر کس غیرقانونی از نام پرسپولیس استفاده کند، برخورد می‌کنیم

 یکی از چیزهایی که به تاراج رفته، برند باشگاه پرسپولیس است. در حال حاضر خیلی فروشگاه‌ها به اسم پرسپولیس و پیروزی تاسیس شده‌اند که هیچ ارتباطی با باشگاه ندارند. ما جلوی این‌ها را خواهیم گرفت. با این حال من اول سراغ آن‌ها نرفتم بلکه ابتدا خودم را درست کردم. سیستم‌های باشگاه من درست شده و دیگر همه باید به این راه وارد شویم. سایت‌های متعددی در حمایت از پرسپولیس وجود دارد که همه این‌ها باید جمع شوند. ما تنها یک پرسپولیس داریم حالا ممکن است در این میان یک نفر بگوید باشگاه پرسپولیس متعلق به من است و یا یک نفر بگوید این باشگاه دولتی است. درخواست من از همه مسئولان این است که در این راه با ما همکاری کنند. ما همه را شناسایی کردیم و به زودی کار خود را برای حمایت از برند پرسپولیس شروع خواهیم کرد.

در تلویزیون برای چیپس و پفک جا داریم، اما برای باشگاه‌ها نه!

 حق پخش یکی از منابع مهم درآمد هر باشگاه است که در دنیا 50 درصد درآمد یک باشگاه را تشکیل می‌دهد. خیلی از بازیکنان و چهره‌ها محبوبند و باشگاه می‌تواند بخشی از تلویزیون را اشغال کند. مثلا فرض کنید زندگی لیونل مسی و تعاملات او با دنیای خارج که او به یک خانواده فقیر کمک می‌کند. شما دیدید که علی کریمی پیراهن خود را به نوجوانی که در قم بود تقدیم کرد. این کار بازتاب زیادی داشت. اگر پخش گوشه‌هایی از زندگی ستارگان ما که خیلی از آن‌ها در خیریه‌ها هستند و در کارهای خیر دست دارند، بخشی در تلویزیون داشته باشند، خیلی تاثیرگذار خواهد بود. بیشتر توجهات در میان برنامه‌های ورزشی روی برنامه‌های پرچالش است که گاهی حتی فرد فرصت دفاع از خود را  ندارد درباره حق پخش هم با مشکلاتی روبه‌رو هستیم. اینکه وقتی در تلویزیون تبلیغ چیپس و پفک آزاد است اما یک باشگاه نمی‌تواند برای خود تبلیغی داشته باشد. تبلیغ برای یک باشگاه فرهنگی ورزشی که متعلق به نظام و دولت است اشکال دارد؟ این مسائل باید درست شود.

  نمی‌خواستم نماینده دولت در فدراسیون تلقی شوم

 ما نباید بترسیم که 10 نفر نامزد ریاست فدراسیون فوتبال شود. مگر امروز کسی می‌تواند در فدراسیون فوتبال باشد و پشت پرده کار کند؟ میلیون‌ها نفر در سراسر ایران جلوتر از فدراسیون در حال تجزیه و تحلیل فوتبال و دنیای آن هستند. امروز حتی پیرمردها و پیرزن‌ها فوتبال را جلوتر از ما می‌فهمند. بنابراین کسی نمی‌تواند در فدراسیون پشت دیوار مخفی شود. امروز باید شفاف باشید. این مطالبه فوتبالدوستان است. اگر فضا مناسب بود من برای ریاست فدراسیون فوتبال نامزد می‌شدم. نه اینکه در فضایی شرکت کنم که همه بگویند دولت او را آورده تا رئیس فدراسیون شود. پس در این میان شخصیت و توانایی‌های من چه می‌شد. در این صورت من از پیش محکوم بودم اما اگر فضا آزاد بود، شرکت می‌کردم و برنامه‌هایم را که خیلی هم زیاد بودند، می‌گفتم. منتها فضا را برای آمدن مناسب ندیدم. همین طور یکی از دلایل اصلی من برای نیامدن به انتخابات فدراسیون این بود که برچسب دولتی بودن به من نچسبد. اما من تعجب می‌کنم، ما در کشور در حال برگزاری انتخابات مجلس هستیم. در این انتخابات که عظمت زیادی هم دارد و می‌گوییم سرنوشت ملت و نظام در آن تعیین می‌شود، اما روی انتخابات آنقدر حساس نشدیم که روی انتخابات فدراسیون فوتبال حساس هستیم. نمی‌دانم چه خبر است اما این اصلا خوب نیست. من با کسی ارتباط ندارم که به من بگوید به انتخابات فدراسیون بیا یا نیا و خودم تصمیم می‌گیرم، اما چرا فضا باید طوری باشد که فرد احساس کند اگر می‌آید، یا وابسته به این است یا وابسته به آن. به نظر من انتخابات فدراسیون در حال حاضر محدود است و ما تنها می‌توانیم روی سه گزینه فکر کنیم. اگر می‌توانستیم روی 10 گزینه فکر کنیم خیلی آزادتر بودیم. هنوز به جمع‌بندی نرسیده‌ام که به کدام نامزد رای دهم.

ما تابع وزارت ورزش هستیم

 وزارت ورزش باید همه را بسیج کند تا همه در انتخابات فدراسیون فوتبال آزاد فکر کنند و بهترین تصمیم را بگیرند. وزارت ورزش جایگاه پدری برای همه رشته‌ها از جمله فوتبال دارد و لذا باید آستانه تحملش را بالا ببرد . زمینه را برای برگزاری یک فضای آزاد و رقابتی در انتخابات فدراسیون فوتبال تحمل کند و همه نیز وظیفه دارند که در راستای وزارت ورزش گام بردارند. ما نیز تابع وزارت ورزش هستیم.

به هیئت رئیسه فدراسیون می‌روم تا به عنوان نماینده پرسپولیس به توسعه باشگاه‌ها کمک کنم

  دقیقا در دقیقه آخر روز پایانی ثبت نام آن هم به خاطر پیامک‌های زیادی که از سوی هواداران ارسال شد و سند آن‌ها موجود است ثبت نام کردم چرا که پرسپولیس هیچ نماینده‌ای در هیات رئیسه فدراسیون فوتبال نداشت. پرسپولیس در هیات رئیسه فعلی هیچ کس را نداشت اما دیگران داشتند. بخشی از فشارهایی که امسال به پرسپولیس وارد شد، به همین خاطر بود. من برای هیات رئیسه هم برنامه دارم و هم از دیگران برنامه می‌خواهم. در آنجا از حق رای و تفکر خود استفاده کرده و نه تنها از پرسپولیس بلکه از همه باشگاه‌ها دفاع می‌کنم. من در هیات رئیسه فدراسیون فوتبال از تفکر حرفه‌ای، فوتبال اخلاقی و آزاد و فضای اخلاقی در فوتبال دفاع خواهم کرد. "قل انما اعظکم بواحده ان تقوموا لله مثنی و فرادی". حتی اگر در هیات رئیسه فدراسیون یک نفر باشم محکم می‌ایستم و مسیری که فوتبال باید طی کند را دنبال خواهم کرد. تفکر حتما نباید با آمدن یک فرد جدید عوض شود، اما مطمئن باشید که فوتبال ما نیاز به نگاه‌های نو و اراده‌های قوی و مدیریت موثر دارد. اگر همین افراد در فدراسیون می‌مانند باید نگاهشان را عوض کنند و اگر اشخاص جدیدی می‌آیند باید با خود تفکرات جدید به فوتبال بیاورند.

 فدراسیون فرصت‌سوزی کرد

 این دوره از انتخابات که گذشت و فرصت‌ها سوخت. من مطمئنم اگر  درهای فدراسیون بازتر بود، در این دوره انتخابات فرصت سوزی نمی‌شد. من علاوه بر پرسپولیس ان شاءالله در هیات رئیسه فدراسیون هم خواهم بود. مطمئن باشید در این دو جا به اهداف خودم خواهم رسید.

 به خاطر اتحاد درباره دوپینگ سکوت می‌کنم 

 درباره دوپینگ بازیکنان، صرفا به خاطر بازی‌هایی که در لیگ قهرمانان آسیا در پیش داریم سکوت می‌کنم، اما آنقدر قدرت دارم که با شجاعت و صراحت حرفم را بزنم. هواداران بدانند اگر بازی‌های آسیایی نبود، خیلی چیزها تغییر می‌کرد. من از این موضوع گذشت کردم. تنها این بحث هم نبود. از خیلی چیزها گذشتم اما سکوت من به خاطر حفظ وحدت ملی است.

اگر نتوانم کار کنم حرام است بمانم

 تفکر من این است که اگر نتوانم باشگاهم را توسعه بدهم و موفق کار کنم، حرام است بمانم و هر جا کار کردم هم همین طور بودم. وقتی نتوانم باید بروم، چرا که آن جا را اشغال کرده‌ام و اعتماد مردم بر هم می ریزد. سلب اعتماد بزرگ‌ترین آسیب است. وقتی حس کنم نمی‌توانم کاری انجام دهم، می‌روم.

 کمتر از استقلال از دولت پول گرفته‌ایم

 مطمئن باشید که من یک ریال از منابع دولتی نگرفته‌ام و معتقدم که دولت امسال به استقلال بیشتر از ما پول داده است. اگر برای یک باشگاه مدیری می‌گذارند که اعتبار و ارتباطاتی داشته باشد، بدین خاطر است که مشکلات آن باشگاه را حل کند. تا الان هر کاری که در بخش اقتصادی انجام داده‌ام موفقیت آمیز بوده است، اما اگر به حول و قوه الهی کمی از برنامه‌ها هم محقق شود باشگاه ما خودکفا خواهد شد.

وقتی بروم برای مدیر بعدی هم پول خواهم گذاشت

 وقتی می‌گویم در سال 91 به امید خدا، یک باشگاه حرفه‌ای تحویل می‌دهم یعنی یک باشگاه تجاری، خودکفا و اقتصادزا تحویل می‌دهم. این طور نیست که من از دوستانم قرض کنم و منت بکشم. همین قدر بگویم که امروز که بروم هیچ بدهی از دوران مدیریت خودم به جا نگذاشته‌ام. اما بدهی‌های معوق و گذشته هنوز باقی است که از 20 سال گذشته خیلی بدهی‌های باشگاه زیاد بوده و الان نزدیک به 20 ـ 15 میلیارد است. مطمئن باشید اگر فردا بروم برای مدیر بعدی پول هم خواهم گذاشت.

 از وقتی آمدم دیگر هیچ مدیری از بی‌پولی حرف نمی‌زند

 من از زمانی که به پرسپولیس آمدم پولی نبود، ولی هیچ وقت نگفتم، پول نداریم. نداشتن پول یک مساله است و گفتن آن بدتر. آدمی که می‌گوید پول ندارد، اعتبارش را از دست می‌دهد و تیمش را به هم می‌ریزد. از زمانی که من به فوتبال آمدم همه مدیران می‌گفتند پول نداریم، اما الان دیگر هیچ کس نمی‌گوید. به هر حال این‌ها یک فرهنگسازی است. ادبیات من، جدید است. این که من بگویم پول دارم یک ادبیات غیر قابل تصور برای برخی دوستان است. این که بگوییم پول نداریم هنر نیست.

با چند بازیکن برای فصل بعد وارد مذاکره شده‌ایم

 با بازیکنان مورد نظر برای فصل آینده مذاکره کرده‌ایم، اما نه پول به کسی داده‌ایم و نه چک. این که می‌گویند به هادی عقیلی چک داده‌ایم دروغ است، اما با او صحبت کرده‌ایم و ‌همچنین با خیلی از بازیکنان دیگر در حال مذاکره هستیم. برنامه فصل بعد را بسته‌ایم و برای هر پست دو، سه بازیکن در نظر گرفته‌ایم. تیمی هم به سرپرستی افراد نخبه در فوتبال در حال شناسایی بازیکنان است. بازیکنانی که باید بمانند را مشخص کرده‌ایم. پست‌های مورد نیاز و بازیکنان این پست‌ها هم تعیین شده‌اند. ما با دنیزلی هم این‌ها را هماهنگ کرده‌ایم و به دنبال تیمی که فقط پر ستاره باشد، نمی‌رویم یا تیمی که همه بازیکنانش جوان و ناآشنا هستند هم نمی‌سازیم. بنابراین می‌خواهیم ترکیبی از ستاره‌ها و جوانان را فصل آینده به تیم بیاوریم. این برنامه به جایی رسیده که هفته‌ آینده آن را به دنیزلی ابلاغ رسمی خواهم کرد و او هم دو، سه هفته‌ وقت دارد، نظرش را به ما بگوید. پس از آن تیم من کار خود را آغاز خواهد کرد.

مایلی‌کهن و کاشانی می‌ترسیدند دلال‌ها دورم را بگیرند

 من حقیقی را فروختم و پول قرارداد دنیزلی را از آن در آوردم. مطمئن باشید کسی که کارش را بلد باشد، پولش هدر نمی‌رود، بلکه تبدیل به ارزش افزوده می‌شود. راجع به همین ایمون زاید می‌گفتند، دلال‌ها او را به پرسپولیس آورده‌اند و مبلغ زیادی برایش صرف شد که کل آنها دروغ بود. دوستان من مثل مایلی کهن و افراد بزرگی مثل کاشانی نگران بودند که دلال‌ها دور من را بگیرند و اذیتم کنند اما الان کل دلال‌ها و لیدرها از باشگاه پرسپولیس دور شده‌اند و باشگاهی داریم که سیستم‌ تصمیم می‌گیرد چه کسی باشد یا چه کسی نباشد. ما می‌خواستیم یک دروازه‌بان بیاوریم که در آسیا به ما کمک کند. در عرض دو روز 9 دروازه‌بان آزاد در جهان پیدا کردیم، این سیستم‌ من است. کجایش دلالی است؟ یک تیم مخصوص جستجوی بازیکن دارم که از زبده‌ترین افراد هستند.ما دلال نمی‌خواهیم. همین الان ما جوانانی گرفته‌ایم که واقعا ستاره‌اند. من برای آن‌ها خرج می‌کنم و این واقعا سود دارد. کنعانی که فقط 19 سال دارد، همین الان برای خودش اعجوبه‌ای است. امثال این بازیکنان سرمایه من هستند. بنابراین من فکر اقتصادی دارم. مدیری که فقط هزینه کند، یک جا می‌ماند.

 سه سال بعد ورزشگاه اختصاصی پرسپولیس آماده است

 برای ساختن یک ورزشگاه برای پرسپولیس اگر بخواهیم شب و روز کار کنیم، در عرض سه سال تمام می‌شود. دولت باید در این کار به ما کمک کند، چرا که وظیفه دولت است، اما برای رسیدن به یک باشگاه حرفه‌ای نقدا به یک ورزشگاه خوب نیاز داریم. ما مشخصات ورزشگاه مورد نظر AFC را پیدا کرده‌ایم و الان در حال پیگیری برای اجاره به شرط تملیک یکی از ورزشگاه‌ها هستیم که AFC هم آن را تایید کند. چند ورزشگاه دیگر هم در نظر داریم که میان تیم‌های مختلف باشگاه تقسیم شود، چرا که ما برای تیم‌های پایه برنامه‌های اساسی داریم. در حال حاضر سریعا به دنبال اجاره یک ورزشگاه هستیم و بعد هم ساخت یک ورزشگاه را در طول سه سال در برنامه داریم.

 کانون هواداران با قدرت فعالیت می‌کند

 یک کانون هواداران داریم که در آینده تبدیل به یک موسسه می‌شود. همچنین یک کمیته‌ مشوقین داریم که 1000 نفر نیروی افتخاری می‌گیرد. این 1000 نفر انضباط ورزشگاه را در دست خواهند گرفت. آن‌ها را به پلیس وصل می‌کنیم و اصلا می‌توانند همیار پلیس در ورزشگاه باشند و بخشی از آن‌ها هم پارازل اجرا می‌کنند که فضا زیبا شود.

فوتبال ناپاک نیست، اشکال از مدیریت  است

 فوتبال ناپاک نیست، برخی افراد چیزی بلد نیستند بگویند، می‌گویند فوتبال ناپاک است. فوتبال یا هر ورزش دیگری نیاز به اصلاح مدیریت دارد اما این که بگویم زد و بند می‌شود، این موضوع مربوط به  ضعف مدیریتی است. ما باید تکلیفمان را روشن کنیم. من فکر می‌کنم که فوتبال ناپاک نیست، بلکه سیستم‌ و نظام مدیریتی آن مشکل دارد.

 به دنبال یک دیپلماسی و گفتمان جدید برای فوتبال هستم

 یکی از برنامه‌هایی که ما طراحی کردیم، تعامل با باشگاه‌های دنیا، مثل منچستریونایتد و آ.ث.میلان است. یکی از بحث‌هایی که من مطرح کردم، این است که ما دیپلماسی و گفتمان فوتبال نداریم. اگر ما یک دیپلماسی بین‌المللی فوتبال ایجاد کنیم، خیلی می‌توانیم توسعه پیدا کنیم. فوتبال می‌تواند خیلی چیزها را عوض کند و نگاه‌ها را تغییر دهد. به نظر من یکی از راه‌هایی که پیش روی پرسپولیس است، این است که ما یک تعامل سیستمی با باشگاه‌های بزرگ دنیا داشته باشیم. مثلا ما در ایران طرفدار منچستر و بارسلونا زیاد داریم. آن‌ها می‌توانند از باشگاه ما خدمات بگیرند و یا برعکس هواداران پرسپولیس در انگلیس ، ایتالیا، اسپانیا و ... می‌توانند خدماتی از باشگاه بارسلونا، میلان و سایر باشگاه‌ها بگیرند. ما برای این کار مکاتبات‌مان را آغاز کرده‌ایم و افرادی را در خارج انتخاب کرده‌ایم تا این صحبت‌ها را انجام دهند. هدف ما از ارتباط با باشگاه‌های بزرگ دنیا این است که قراردادی امضا کنیم که در بحث‌های آموزش، توسعه آموزش و همین طور توسعه فوتبال پایه در ایران، موضوع مالی و اقتصادی و ترانسفر بازیکنان با آن‌ها مبادله داشته باشیم. مثلا همین کارت هواداری ما را هر کس بگیرد، می‌تواند بعدا به باشگاه منچستریونایتد وصل شود. یعنی خدماتی که آن‌ها می‌گیرند با خدماتی که هواداران پرسپولیس می‌گیرند یکی می‌شود. چهار رقم اول کارت هواداری ما بین‌المللی است. ما یک حساب خارجی هم باز کرده‌ایم که ایرانی‌های خارج از کشور بتوانند پول خود را در آنجا واریز کنند. بنابراین ما باید یک رابطه بین‌المللی ایجاد کنیم. چرا نمی‌خواهیم بپذیریم که پرسپولیس یک باشگاه بزرگ است؟ در آسیا هیچ تیمی مثل پرسپولیس طرفدار ندارد. حتی در اروپا هم یک تیم این تعداد هوادار را ندارد. مثلا بارسلونا شاید در اسپانیا 6 میلیون هوادار داشته باشد، اما ممکن است صدها میلیون طرفدار در دنیا داشته باشد. این را قبول دارم که هواداران بارسلونا و رئال مادرید بین‌المللی هستند، اما ما در کشورمان بیشترین طرفدار را داریم.

اگر فوتبال را در این 30 سال رها می‌کردیم بهتر از این می‌شد!

 هر عیبی که وجود دارد به خاطر مدیریت فوتبال و نگاه به آن است. اگر فوتبال را در این 30 سال رها می کردیم بهتر از چیزی که الان هست می‌شد. در بازی استقلال و الاتفاق ما اطلاعیه دادیم که روز شنبه پرسپولیسی‌ها آبی می‌شوند و استقلال نماینده ایران است. علی پروین و هواداران ما به ورزشگاه رفتند. این کار، حرکت کوچکی بود اما دیدید که چقدر فضا را عوض کرد. واقعا ما نمی‌توانیم فضاسازی کنیم؟ من این کار را انجام دادم تا فضاسازی کنیم. من پس از این کار می‌توانم بگویم که می‌شود خیلی کم هزینه بهترین کارهای اخلاقی را در فوتبال انجام داد. اگر تا الان این حرفها را می‌زدم می‌گفتند که رویانیان تازه آمده و داغ است! فوتبال یک وسیله و بستر است. باید مدیریت خوبی روی آن داشته باشیم. مثل این می‌ماند که یک نفر با ماشین فردی را زیر بگیرد. آن موقع نمی‌گویند ماشین قاتل است، بلکه راننده اشکال دارد. این ما هستیم که باید مدیریت‌مان را بر فوتبال درست کنیم. من افق را روشن می‌بینم. هیچ مسئولی دیگر نمی‌تواند در فوتبال پنهان کاری کند. مطبوعات در این میان نقش مهمی دارند، روزنامه‌ها هر روز صحبت‌هایی از من منتشر می‌کنند. برخی از من حمایت می‌کنند، بعضی‌ها همیشه به کارم ایراد می‌گیرند. من از نقد ناراحت نمی‌شوم، اما حرف‌ها را مدیریت می‌کنم تا هواداران ناراحت نشوند.مطبوعات ما در عرصه ورزش زحمات زیادی می‌کشند. ما باید روزنامه‌ها را تحمل کنیم. البته گاهی بعضی از آن‌ها هم باید شیوه خود را اصلاح کنند. اگر من از مدیر یک سایت یا روزنامه‌ ناراحت باشم و به دفتر او بروم و ایرادش را به او بگویم، چه مشکلی دارد؟ آیا تا به حال این کارها انجام شده است؟ باشگاه باید نقدپذیر باشد و با رسانه‌ها تعامل داشته باشد. من از زمان حضورم در فوتبال برای نخستین بار است که در یک رسانه حضور پیدا می‌کنم و پس از حضورم در ایسنا هم همه جا خواهم رفت. امروز می‌خواهم همه با یکدیگر در فوتبال هم افزایی ایجاد کنیم. یکی از اهداف من همین است. مهم این است که ما و رسانه‌ها همدیگر را بفهمیم.  

آرزوی‌مان قهرمانی در آسیاست

 در لیگ قهرمانان آسیا امیدوار هستیم که بهترین نتایج را کسب کنیم. آرزو داریم قهرمان شویم اما دیگر همه می‌دانند که در این فصل محدودیت‌های زیادی داشته‌ایم. من هر کاری که می‌توانستم برای حضور پر قدرت پرسپولیس در آسیا انجام دادم. پولادی را جذب کردم، ایمون زاید هم که آمده است، مهدوی کیا هم بزرگ تیم است و نصرتی هم به تیم اضافه می‌شود. ان‌شاءالله دروازه‌بان جدید هم با نظر کادرفنی به تیم می‌پیوندد. در آسیا در خط دفاع وضعیت بهتری خواهیم داشت.