تبلیغات
فوتبالیست - باشگاه لیورپول

آدرس آی پی:
سیستم عامل:
نسخه: بیت
اندازه تصویر:

فوتبالیست - باشگاه لیورپولصفحه خانگی اضافه به علاقمندی ها نسخه ی موبایل

نویسندگان

آمار

کل مطالب ارسالی:
کل نویسندگان:
بازدید امروز:
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل:
بازدید کل :
آخرین بازید :
آخرین بروزرسانی:

خوش آمدید
موضوع: باشگاهای خارجی | نویسنده: هادی


باشگاه لیورپول با 18 عنوان قهرمانی، ‌رمورددار قهرمانی در انگلیس است.
تاریخچه

تاریخچه تاسیس باشگاه لیورپول، کاملا در ارتباط با رقیب محلی‌اش اورتون،‌ و یک کارخانه‌دار ثروتمند به نام جان هولدینگ است.

او در "آنفیلد رود" زمینی را به اورتون اجاره داد که این باشگاه از آن به بعد در آن، بازی‌های خانگی‌اش را برگزار می‌کرد. وقتی در سال 1888 لیگ فوتبال انگلیس آغاز به کار کرد،‌ بیش از ده‌هزار نفر در ورزشگاه آنفیلد حضور می‌یافتند. با قهرمانی در لیگ در سال 1891 و هم‌چنین کسب اولین موفقیت‌های بزرگ، به وجهه و محبوبیت تیم،‌ به میزان زیادی افزوده شد. در سال 1892 هولدینگ اجاره زمین را بالا برد. او تصمیم گرفت آنفیلد رود را ترک کند و یک زمین در آن نزدیکی بخرد تا از آن پس بازی‌های خانگی‌شان را در آن انجام دهد. پس از آن،‌ جان هولدینگ باشگاه لیورپول اف.سی را تاسیس کرد که در  ورزشگاه آنفیلد بازی می‌کرد.

اولین تیم لیورپول که در سال 1892 بنیاد نهاده شد، ‌فقط از بازینکنان اسکاتلندی تشکیل شده بود که با پیراهن‌های آبی – سفید بازی می‌کردند، و تازه در سال 1894 رنگ پیراهن آنها به قرمز تغییر کرد. اولین رویارویی با اورتون نیز پس از صعود لیورپول از دسته سوم به یکم در دو سال بعد اتفاق افتاد. لیورپول اولین فصل بازی در لیگ دسته اول را با ایستادن در انتهای جدول به پایان برد و دوباره به دسته دوم صعود کرد، برخلاف اورتون که در آن فصل، نایب قهرمان لیگ شد.

در سال بعد، لیورپول در رقابتی تنگاتنگ با منچستر سیتی که با آن هم‌امتیاز بود،‌ این تیم را پشت سر گذاشت و یک‌بار دیگر به دسته اول راه یافت. لیورپول از آن پس جای خود را در این لیگ تثبیت کرد و توانست در سال 1901 برای اولین مرتبه قهرمان انگلیس شود. بعد از سقوط به دسته دوم، این تیم یک بار دیگر درسال 1906 به عنوان تیم صعود‌کننده به دسته یک،‌ قهرمان این لیگ شد.

 در شروع فصل، اورتون بیشترین شانس قهرمانی را داشت،‌ و همگان انتظار داشتند تا لیورپول در جام حذفی به قهرمانی برسد. همه چیز دقیقا برعکس شد،‌ لیورپول قهرمان لیگ شد و جام حذفی به اورتون رسید. این دو باشگاه همشهری، سه بار موفق شده‌اند که در یک فصل، هردو جام را به شهر خود ببرند، موفقیتی که یک بار نیز نصیب منچستر یونایتد و منچستر سیتی، و یک بار نیز نصیب دو تیم همشهری آرسنال و تاتنهام هاتسپر شده است.

سال‌های جنگ

لیورپول پس از دومین قهرمانی، پایه‌هایش را در لیگ برتر محکم کرد، بدون این‌که در سال‌های بعد به موفقیت چشمگیری دست پیدا کند. آنها تا بروز ناگهانی جنگ جهانی اول، نقش متوسطی در لیگ برتر ایفا می‌کردند، اما به هرحال توانستند درسال 1914 برای اولین بار به فینال جام اتحادیه برسند. جالب توجه،‌ پیروزی‌های بزرگ لیورپول بعد از صعود ( مانند سال 1906)، یا به عبارتی بعد از آغاز به کار دوباره لیگ پس از دو جنگ جهانی است. این تیم بعد از جنگ اول جهانی، ابتدا دوبار در لیگ چهارم شد، قبل از این‌که درسال 1922 و 1923 عنوان قهرمنی را به دست آورد. بلافاصله پس از جنگ دوم جهانی، پنجمین عنوان، و در دومین سال بعد از صعود دوباره ( در سال 1962)، ششمین عنوان قهرمانی خود را کسب کرد.

 از آن پس، قرمزپوش‌ها همواره در لیگ برتر بازی کرده‌، دوازده عنوان قهرمانی دیگر به دست آورده و تنها پنج مرتبه در مکانی بعد از رده  پنجم جدول قرار گرفته‌اند. مربی این تیم در  دهه 1960، بیل شنکلی،‌اسطوره فوتبال انگلیس بود که باشگاه به شکل یک تیم قهرمان درآورده و یک بار گفته بود: " بعضی‌ها فوتبال را نبرد مرگ و زندگی می‌دانند. من این نظریه را نمی‌پسندم. من به شما اطمینان می‌دهم که فوتبال خیلی جدی‌تر از اینها است." در سرلوحه فلسفه او نیز گروه قرار داشت. برای او نظم و انضباط، روحیه جنگندگی و یکی بودن با باشگاه مهم بود.

لیورپول اروپا را فتح کرد

موفقیت آمیزترین سال‌ها در تاریخ باشگاه لیورپول، سال‌های 1964 تا 1985 بود که بهترین آن تحت هدایت باب پیسلی بود که نمایش‌های او با این تیم، دوران بیل شنکلی را تداعی می‌کرد. بازیکنان معروف آن زمان این تیم عبارت بودند از مارک لارنسن،‌ گرام سونس، یان کالاگان،‌فیل نیل،‌ کوین کیگان،‌ جان توشاک،‌ کنی دالگلیش و یان راش.

 لیورپول در رقابت‌های ملی در 18 سال،‌ 12 بار قهرمان شد. این مسیر قهرمانی در سال 1973 با غلبه بر بوروسیا مونشن گلادباخ و قهرمانی در جام یوفا، به  تمام اروپا گسترش یافت. اتفاقا در سال 1977 در رم هم که لیورپول برای اولین بار قهرمانی در جام باشگاه‌های اروپا را به دست آورد، همین تیم آلمانی حریفش در فینال  بود. لیورپول در سال‌های 1978 در مقابل بروژ،‌ 1981 در مقابل رئال مادرید،1984 برابر آ. اس. رم و 2005 برابر آ. ث. میلان هم قهرمان اروپا شد.

ورزشگاه هیسل: پایان راه

نقطه اوج برتری لیورپول در تمام اروپا درتاریخ 29 مه سال 1985 به پایان خود رسید. وقتی در دیدار فینال جام باشگاه‌های اروپا در ورزشگاه هیسل شهر بروکسل بلژیک، هواداران این تیم به طرفداران تیم یوونتوس تورین حمله کردند و در آن آشفتگی و دستپاچگی،‌ 39 نفر کشته شدند،‌ لیورپول به مدت هفت سال اجازه  حضور در رقابت‌های بین‌المللی را از دست داد.
لیورپول در یک فاجعه دیگر نیز در سال 1989 دخیل بود. در جام اتحادیه انگلیس در دیدار مقابل ناتینگهام فارست، بیش از گنجایش ورزشگاه بلیت‌ فروخته شده بود.

به علت تراکم بیش از حد تماشاگران در ورزشگاه هیلزبورو شفیلد، هواداران لیورپول مایوسانه سعی کردند خود را از ازدحام نجات دهند. به همین سبب راه خروج که تنها از یک تونل تشکیل می‌شد، به سرعت و به طور کامل مسدود شد. در همین اثنا،‌ واکنش پلیس برای جلوگیری از ازدحام، باعث شد تا عده‌ای از مردم زیر دست و پا له شده و کشته شوند. در این ماجرا 96 هوادار لیورپول جان باختند.

در ورزشگاه آنفیلد در آنفیلد رود،‌ تابلوی یادبودی برای قربانیان این حادثه قرار داده شده و سازمانی هم برای رسیدگی به امور بازماندگان آن تاسیس شده است.

لیورپول در زمان حال

بدین ترتیب لیورپول در یکی از دشوارترین مراحل تاریخ خود قرار گرفت و در لیگ انگلیس هم به زمین خورد. آنها پس از سال 1990 دیگر هرگز قهرمان انگلیس نشدند، و تازه در ماه مه سال 2001 در جام یوفا در دورتموند با پیروزی 5 بر 4 در مقابل دپورتیوو آلاوز دوباره یک موفقیت بزرگ در سطح اروپا به دست آوردند.

این تیم در مسابقات بین المللی با مربی جدید خود، رافائل بنیتس اسپانیایی روند رو به بهبودی را تجربه کرد. این تیم در لیگ قهرمانان اروپا در فصل 05-2004 در 25 ماه مه سال 2005 به فینال رسید و در یک دیدار تماشایی  درمقابل آ. ث. میلان،‌پس از تساوی 3 بر 3 در وقت قانونی و اضافی بازی،‌ توانست این تیم را در ضربات پنالتی با نتیجه 6 بر 5 مغلوب کرده و به طری باورنکردنی، جبران سال‌های بی‌فروغش را بنماید. اما برخلاف این جام، در همان فصل در لیگ برتر انگلیس،‌ به مقامی بالاتر از رده پنجم دست نیافت.

به دلیل یک تغییر قانون کوتاه مدت در یوفا، لیورپول اجازه یافت در فصل 06-2005 بعد از پشت سر گذاشتن سه مرحله مقدماتی،‌در لیگ قهرمانان بازی کند. اما نتوانست در این جام موفق شود. البته در همان سال عنوان قهرمانی جام حذفی انگلیس را به دست آورد.

در فوریه سال 2007 اعلام  شد که باشگاه لیورپول از سوی دو تاجر آمریکایی به نام جرج جیلت و تام هیکس یک‌جا خریداری شده است. کل مبلغ نیز بالغ بر 470 میلیون پوند (714 میلیون یورو) می‌شد. روسای باشگاه قصد داشتند تا با این کار، موفقیت‌های ملی را به این تیم بازگردانند. در همین حال،‌شیخ محمد ابن رشید آل مکتوم، رئیس دولت دوبی نیز تمایل به خرید این باشگاه داشت.

لیورپول در سال 2007 در مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان اروپا، بر بارسلونا، مدافع عنوان قهرمانی غلبه کرد. در یک چهارم نهایی هم آیندهوون هلند را از پیش رو برداشت. در نیمه نهایی با رقیب خود در لیگ برتر، چلسی لندن روبه رو شد و با شکست این تیم راهی فینال در شهر آتن شد. مانند دو سال قبل، رقیب فینال، آ. ث. میلان ایتالیا بود. اما در فصل 07-2007 برخلاف دو سال پیش، با دو گل مغلوب میلان شد.

لیورپول در 6 نوامبر سال 2007 در دور مقدماتی لیگ قهرمانان با نتیجه 8 بر 0 تیم بشیکتاش ترکیه را برد، پرگل‌ترین پیروزی که تاکنون نیز در این جام بی‌سابقه می‌باشد. در جریان بقیه ای تورنمنت در فصل 08-2007، قرمزها پس از غلبه بر آرسنال لندن، در نیمه نهایی از چلسی شکست خوردند.

ورزشگاه

لیورپول از سال 1892 در ورزشگاه آنفیلد بازی می‌کند، اما به احتمال زیاد از سال 2011 به ورزشگاه استنلی پارک نقل مکان خواهد کرد. آنفیل گنجایش 45362 تماشاگر را دارد و یک ورزشگاه چهار ستاره است.